LG 24BA560B 24" Class Full HD LED Monitor - 16:9
LG
SKU:
UPC:
(No reviews yet)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
LG 24BA560B 24" Class Full HD LED Monitor - 16:9 - 23.8" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colors - 5 ms - Speakers - HDMI - VGA - DisplayPort - USB Hub
  • 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
Bluetooth:
No
TCO Certified:
Yes
Pixel Pitch:
10.81 mil (0.27 mm)
Viewable Screen Size:
23.8"
TAA Compliant:
Yes
Number of Screens:
1
Aspect Ratio:
16:9
USB:
VESA Mount Compatible:
DisplayPort:
Number of DisplayPorts:
1
Number of USB 3.0 Upstream Ports:
Number of USB 3.0 Downstream Ports:
2
HDMI:
Vertical Viewing Angle:
178°
Horizontal Viewing Angle:
178°
Color Supported:
16.7 Million Colors
Thunderbolt:
No
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Microphone:
Network (RJ-45):
USB Type-C:
Manufacturer Website Address:
http://www.lg.com
Manufacturer:
LG Electronics
DVI-D:
Webcam:
Screen Mode:
Full HD
Number of USB 2.0 Ports:
Native Contrast Ratio:
Number of USB 3.0 Ports:
3
Response Time:
5 ms
Number of Speakers:
2
Product Type:
LED Monitor
Screen Size Class:
24"