Thermaltake Smart BX3 SPD-0750AH2NLB-3 750W Power Supply
Thermaltake
SKU:
289997
UPC:
(No reviews yet)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Unmatched Reliability ATX 3.1 Power Supply
The Smart BX3 series is designed to meet ATX 3.1 standards, offering 550W, 650W, and 750W options. It's perfect for budget-conscious users seeking an efficient and reliable entry-level power supply, backed by a solid 5-year warranty.
ATX 3.1 Ready
Be Smart, Stay Quiet
Equipped with a 120mm fluid bearing fan for superior airflow. Additionally, the built-in Smart Zero Fan spins only when the load reaches a certain percentage to minimize unwanted noise.
High Quality 105°C/221°F Main Capacitor
High Amperage Single +12V Rail & DC to DC Design
Powerful single +12V rail can properly deliver the power you need for the best compatibility. The use of DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation.
  • Over Current Protection
  • Over Voltage Protection
  • Under Voltage Protection
  • Over Power Protection
  • Short Circuit Protection
  • Over Temperature Protection
Built-in Industrial Grade Protection
Non-Modular Flat Cable Design
80 PLUS Bronze-Certified and Intel C6/C7 States Ready
Input Voltage:
120 V AC,230 V AC
Manufacturer:
Thermaltake Technology Co., Ltd
Manufacturer Website Address:
http://www.thermaltake.com
Maximum Operating Temperature:
113°F (45°C)
Protection Type:
Over Current,Over Voltage,Under Voltage,Over Power,Over Temperature,Short Circuit
Product Line:
Smart BX3
Minimum Operating Temperature:
41°F (5°C)
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Bronze
Specification Compliance:
ATX 3.1
Output Voltage:
3.3 V DC,5 V DC,12 V DC,-12 V DC,5 V SB
Efficiency:
85%
Number of Fans:
1
Product Type:
Power Supply
Output Power:
750 W
Number of +12V Rails:
1
Form Factor:
Internal
Power Factor Correction (PFC):
Active
Environmentally Friendly:
Yes
Modular:
No
Limited Warranty:
5 Year
Output Voltage Detail:
3.3 V DC @ 18 A,5 V DC @ 18 A,-12 V DC @ 0.3 A,5 V DC @ 3 A,12 V DC @ 62.5 A
Product Model:
SPD-0750AH2NLB-3
Output Current:
18 A,62.50 A,300 mA,3 A