CyberPower CPS1215RM Single Phase 100 - 120 VAC 15A Basic PDU
CyberPower
SKU:
UPC:
(No reviews yet)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
The CyberPower CPS1215RM, a 10-outlet (rear) rackmount power distribution unit (PDU), provides 100-125V 15A output. It distributes power to 10 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the CPS1215RM has durable metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted horizontally, includes a cord retention tray, and is UL Recognized. The CPS1215RM comes with a three-year limited warranty and covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions within three years of the purchase date.
More from the Manufacturer
  • Cord length (ft.): 15
  • Warranty: 3 year
  • Dimensions (in.): 17.25W x 1.75H x 4.75D
  • Size: 1U Rackmount
  • Outlets: 10 NEMA 5-15R
  • Frequency: 60Hz
  • Plug type: NEMA 5-15P
  • Volts: 100-125V
  • Phase: Single
  • Amps: 15A
Receptacle Detail:
10 x NEMA 5-15R
Rack Height:
1U
Input Voltage:
120 V AC
Phase:
Single Phase
Cord Length:
15 ft
Product Color:
Black
Manufacturer Website Address:
https://www.cyberpowersystems.com/
Manufacturer:
CyberPower Systems, Inc
Protection Type:
Short Circuit Protection
Product Model:
CPS-1215RM
Package Contents:
  • CPS-1215RM Unit
  • Warranty Card/Manual
Mount Type:
Rack-mountable,Rail-mountable
Additional Warranty Information:
Product Condition:
New
Receptacle Type:
NEMA 5-15R
Plug/Connector Type:
NEMA 5-15P
Country of Origin:
China
Input Current:
15 A
Input Voltage Range:
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty:
3 Year
Output Voltage Range:
100 V AC - 120 V AC