CyberPower PDU41002 Single Phase 100 - 120 VAC 20A Switched PDU
CyberPower
SKU:
UPC:
(No reviews yet)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
The CyberPower PDU41002, an 8-outlet (front), 1U rackmount switched power distribution unit (PDU), provides 120V 20A output. It distributes power to 8 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA 5-20 or L5-20 (with adaptor) plug with unfiltered electrical pass-through. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network, using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the LCD controls.
More from the Manufacturer
  • Outlets: 8 NEMA 5-20R
  • Size: 1U Rackmount
  • Warranty: 3 year
  • Frequency: 50Hz/60Hz
  • Plug type: NEMA (L)5-20P
  • Phase: Single
  • Amps: 20A (Derated to 16A)
  • Volts: 100-120V
  • Automated notifications: Email, SMS Text, and SNMP Trap
Mounting Orientation:
Horizontal
Rack Height:
1U
Minimum Operating Temperature:
32°F (0°C)
Input Voltage:
120 V AC
Input Frequency:
60 Hz
Phase:
Single Phase
Environmentally Friendly:
Yes
Product Color:
Black
Manufacturer Website Address:
https://www.cyberpowersystems.com/
Manufacturer:
CyberPower Systems, Inc
Maximum Storage Temperature:
149°F (65°C)
Energy Star:
No
Maximum Operating Temperature:
140°F (60°C)
Country of Origin:
China
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Minimum Storage Temperature:
5°F (-15°C)
Form Factor:
Horizontal/Vertical
Receptacle Type:
NEMA 5-20R
Application/Usage:
Network Device,Server
PDU Type:
Switched
Product Series:
Switched PDU
Output Voltage:
100 V AC,120 V AC
Cord Length:
12 ft (3.66 m)
Network (RJ-45):
Yes
Locking Receptacles:
Cord Retention Tray
Plug/Connector Type:
NEMA L5-20P
Input Current:
20 A
Receptacle Detail:
8 x NEMA 5-20R
Input Voltage Range:
100 V AC - 120 V AC
Management:
Protocols:
  • IPv4
  • TCP
  • IP
  • UDP
  • SNMPv1
  • HTTP
  • NTP
  • DNS
  • Telnet
  • DHCP
  • SMTP
  • FTP
  • IPv6
  • SNMPv3
  • HTTPs
  • SSH
  • SSL
  • TLS
Remote Outlet Switching:
Limited Warranty:
3 Year
Output Voltage Range:
100 V AC - 120 V AC